SCHEDULE

2014-jazz-search-west-finale-yoshis-living-jazz_050.jpg

Competition #1
THURSday March 5, 7PM - 10PM
THE SOUND ROOM
2147 Broadway Street,
Oakland CA 94612

Judges: Kellye Gray, Ms. Faye Carol, Dave Ellis
Band:  Walter Bankovitch, Marcus Shelby,  Deszon Claiborne

Drinks and Food available.

Competition Line-Up

1. Joshua Grodsky
2. Kathleen Logan
3. Karin Carson
4. James B. Knox
5. Daniel Nealand
6. Takiyah Franklin
7.  Shana Dinha
8. Mayumi Abe

9.  Thomas Pyun
10. Stephen Saxon
11.  Estifanos Tesfe
12.
13.
14.
15.
16.


male sax copy.jpg

Competition #2
Friday March 13, 7PM - 10PM
Piedmont Piano COMPANY
1728 San Pablo Ave, Oakland CA 94612

Judges: Kellye Gray, Ms. Faye Carol, Terrence Brewer
Band:  Walter Bankovitch, Marcus Shelby,  Deszon Claiborne

Competition Line-Up

1. Thomas Jacobs
2. Chris Dyer
3. Joshua Grodsky
4. Silvano
5. Katie Williams
6. Shane Turner
7. Tomiko Tanaka
8. Ayanna Makalani

9.  Lauren Dupree
10. Ishtar-Lhotus
11.  Salomon Gutierrez
12. Ted Bakowsky
13. Candace Johnson
14. Colin Mccuen
15. James B Knox
16.  Kathleen Logan


2014-jazz-search-west-finale-yoshis-living-jazz_047.jpg

Competition #3
Saturday March 21, 7PM - 10PM
PIEDMONT PIANO COMPANY
1728 SAN PABLO AVE, OAKLAND CA 94612

Judges: Ms. Faye Carol, Terrence Brewer, Sandy Cressman
Band: Walter Bankovitch, Peter Barshay, Deszon Claiborne

Competition Line-Up

1. Robert Markison
2. Mark Ottinger
3. Joshua Grodsky
4. Chayla Smith
5. Shirley Huey
6. Avelina Brown-Nunez
7.  Madison Bohrer
8. Jacob Richards 

 

9.   Xach Wagner
10. Janine De Souza
11.  Joe Jakovac
12.  Ashley Wilson
13.  Paulos T.
14.  Jessamyn Pattison
15.  Valerie Quillen
16.  Pamela Umali


2014-jazz-search-west-finale-yoshis-living-jazz_038.jpg

Competition #4
SUNday March 29, 3PM - 6PM
California Jazz COnservatory
2087 Addison St. Berkeley CA 94704

Judges: Ms. Faye Carol, Terrence Brewer, Kellye Gray
Band: Walter Bankovitch, Marcus Shelby,  Deszon Claiborne

Drinks and Food available.

Competition Line-Up

1.  Aspen Jordan
2. Joshua Grodsky
3. Miki Melton
4. Anna Marie Hogan
5. Takiyah Franklin
6. Janine DeSouza
7. David Naughton
8. Elizabeth Cardis

9.   Xavier Johnson
10. Jeanette Atherton
11.  Rebecca Edwards
12.  Justin Rock
13.  Katheren Geisick
14.  Eve Oh
15.  Angie Mckenzie
16.  Ashley Bizzell


dillon.jpg

SEMI-FINALS
TUESDAY APRIL 7, 7
PM - 10PM
Freight & Salvage
2020 Addison St.
Berkeley CA 94704
aDMISSION: $16 advance / $18 door

Judges: Kellye Gray, Ms. Faye Carol, Terrence Brewer
Band:  Walter Bankovitch, Marcus Shelby,  Deszon Claiborne

Drinks and Food available.

SEMI-FINALISTS

1. Mayumi Abe
2. Shana Dinha
3. Karin Carson
4. Stephen Saxon
5. Lauren Dupree
6. Candace Johnson
7. Colin McCuen
8. Katie Williams

9. Jacob Richards
10. Madison Bohrer
11. Valerie Quillen
12. Xach Wagner
13.Angie McKenzie
14. Justin Rock
15. Ren Geisick
16. Takiyah Franklin


FINALS
TUESDAY April 14, 8
PM
Yoshi's Oakland
510 Embarcadero West
OAKLAND CA 94607
ADMISSION: $20

Judges: Kellye Gray, Ms. Faye Carol, Terrence Brewer
Band:  Walter Bankovitch, Marcus Shelby,  Deszon Claiborne

Drinks and Food available.

Finalists

1. Lauren Dupree
2. Angie McKenzie
3. Takiyah Franklin
4. Katie Williams
5. Jacob Richards
6. Ren Geisick
7. Madison Bohrer
8. Shana Dinha